"Rejting": Znak za uzbunu preko 105 dana neplaćanja

Bez autora
Sep 22 2011

Sva kašnjenja u plaćanju preko 105 dana kompanija koje posluje u Srbiji, ukazuju na to da je firma u problemima i da joj preti bankrot ili stečaj. U Engleskoj firmama koje kasne u plaćanju od 90 do 120 dana i više, se sedam puta povećava mogućnost da bankrotiraju u narednih 12 meseci u odnosu na prosek. Kod nas bi to bilo duže, a mi smo na osnovu naše baze radili proračune i videli da je to negde oko 105 dana. Ispitivanje boniteta jedne firme veoma je važno, naročito u Srbiji, jer ispituje rizik poslovanja sa nekom drugom firmom. Stanje u zemlji, ali i u celoj Evropi i svetu, povećanog je rizika, a što je rizik veći u ekonomskom okruženju, to daje bonitetu veću vrednost jer je potreba za ispitivanjem veća. Kako je u Srbiji prisutna insolventnost (nesposobnost plaćanja na vreme) naša zemlja je odnedavno postala član programa globalne razmene podataka između 40 zemalja. Taj program upravo treba da posluži kao pomoć privredi da izađe iz nesolventnosti, jer ukoliko znamo i bolje poznajemo nas ali i našu konkurenciju bolje ćemo prevazići doba krize.

"Rejting": Znak za uzbunu preko 105 dana neplaćanjaSva kašnjenja u plaćanju preko 105 dana kompanija koje posluje u Srbiji, ukazuju na to da je firma u problemima i da joj preti bankrot ili stečaj, izjavila je danas Tanjugu direktorka bonitetne kuće "Rejting" (Rating) Ljiljana Dević-Cupara.

"U Engleskoj, gde je naša matična kuća, firmama koje kasne u plaćanju od 90 do 120 dana i više, se sedam puta povećava mogućnost da bankrotiraju u narednih 12 meseci u odnosu na prosek. Kod nas bi to bilo duže, a mi smo na osnovu naše baze radili proračune i videli da je to negde oko 105 dana", kazala je Dević-Cupara.

Dević-Cupara je naglasila da je ispitivanje boniteta jedne firme veoma važno, naročito u Srbiji, jer ispituje rizik poslovanja sa nekom drugom firmom.

"Stanje u zemlji, ali i u celoj Evropi i svetu, povećanog je rizika, a što je rizik veći u ekonomskom okruženju, to daje bonitetu veću vrednost jer je potreba za ispitivanjem veća", rekla je ona.

Kako je u Srbiji prisutna insolventnost (nesposobnost plaćanja na vreme) naša zemlja je odnedavno postala član programa globalne razmene podataka između 40 zemalja.

"Taj program upravo treba da posluži kao pomoć privredi da izađe iz nesolventnosti, jer ukoliko znamo i bolje poznajemo nas ali i našu konkurenciju bolje ćemo prevazići doba krize", objasnila je.

Na pitanje kakav je bonitet srpskih firmi na osnovu dosadašnjih analiza poslovanja, Dević-Cupara kaže da je Srbija ispred BiH, ali daleko iza Hrvatske i Slovenije.

"Bonitet se razlikuje od bilansa koji je jedna statička slika firme. Osim bilansa koji bonitet sadrži, on sadrži i podatke o plaćanjima, navikama pri plaćanju i kašnjenjima koji se mesečno ažuriraju", navela je.

"Može se dogoditi da je prošlogodišnji bilans firme dobar a da preko noći propadne, ali i obrnuto da bilans bude jako loš, a da firma u periodu manjem od godinu dana dobro posluje i da se vidi da firma izlazi iz problema", kazala je ona.

"Cilj boniteta je da predvidi kako će firma poslovati, koliko je sigurna i kakvi su naši rizici prema njoj, bilo da nam je kupac ili dobavljač u narednih 12 meseci", navela je ona.

Dević-Cupara kaže da o relaciji rejtinga države i rejtinga kompanije, najbolje govori i primer sniženja rejtinga Italije i kompanije "Fijat". Po njoj, imajući u vidu to da naša zemlja zavisi od izvozne tražnje na tržištu Italije, svakako ovi potezi jesu "znak predostrožnosti".

Prema njenim rečima, "normalno je da u svim zemljama rejting kompanija koje su predstavnici države utiče na rejting države, i obrnuto".

U bazi ove kuće nalazi se 500.000 kompanija iz regiona i 125.000 srpskih firmi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik